TÖMER Dil Kursları


Ankara Üniversitesi TÖMER, 1984 yılında, yabancılara Türkçe öğretmek amacıyla dünyanın önde gelen dil ve kültür merkezleri örnek alınarak “Türkçe Öğretim Merkezi (TÖMER)” adıyla kurulmuştur. TÖMER’in açık adı, 2001 yılında “Türkçe ve Yabancı Dil Araştırma ve Uygulama Merkezi” olarak ve 2011 yılında “Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi” olarak değişmiştir.

TÖMER, 1980’lerde Türkçeyi yabancı dil olarak öğreten ilk ve tek kurum olarak hizmet vermeye başlamıştır. 1989-1990 öğretim yılında İngilizce, Fransızca ve Almanca öğretimine de başlanmış, daha sonra aşamalı olarak pek çok yabancı dille birlikte Avrasya Türkçeleri öğretilen diller arasında yerini almıştır. Dil alanında yapılan bu çalışmalar TÖMER’e “bilimsel tabanlı dil merkezi” kimliğini kazandırmış ve TÖMER’in yabancı dil öğretiminde uygulanmak üzere yeni yöntem ve teknikler geliştirmesine olanak vermiştir.

1989 yılından itibaren İngilizce, Fransızca ve Almanca öğretimine başlayan TÖMER’de bugün Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, Portekizce, İtalyanca, Rusça, Bulgarca, Çince, Arapça, Korece, Farsça dilleri ve Osmanlı Türkçesi öğretilmektedir.

Mezunlarımız Alanya Şubesi – Antalya Şubesi – Bursa Şubesi – İzmir Şubesi – İstanbul Şubeleri – Kızılay Şubesi’nde dil öğrenimlerini gerçekleştirebilirler.

Kurs bilgileri ve kayıt için şubelerden bilgi almanız gerekmektedir.


DETAYLI BİLGİ

İLETİŞİM BİLGİLERİ

 • Yekili Birim
  TÖMER
 • Yetkili İsim
  İlgili Şube Öğrenci İşleri
 • Telefon Numarası
  +90 (312) 214 13 50
 • E-Posta
  tomer@ankara.edu.tr
 • Web Sitesi
  Görüntüle